Av Anonym
Tumi er en respektert poet og sanger i Sør Afrika. Molekane er kjent som vokalist og rapper i hip hop bandet "Tumi and the volume" som spilte på Quartfestivalen i Kristiansand i 2003. Nå er Tumi tilbake i Norge som soloartist sammen med sin venn og partner gjennom mange år, nemlig DJ Papercut. På denne konserten spiller de sammen med Slincraze.
Tumis historier vitner om tragedie og den komplekse kampen om å finne sin identitet som afrikansk mann av hip hop generasjonen, som kjemper i et post-apartheid Sør Afrika.
Stemmen hans er jevn og myk, og som rapper utviser han en uvanlig rytmisk og tematisk allsidighet.
Denne poeten, filosofen, drømmeren og historiefortelleren bruker sine ord til å utfordre sitt eget ego. Tumis penn former rytmiske, lyriske drømmebilder ut av brutale realiteter. Hver av hans tekster er som en musikalsk og spiretuell reise i fantasien. Hans kretivitet er en dedikasjon til den seriøsitet som unge kunstnere lever etter. Materialet hans er stemmen. Hans særegne talent for å spenne ut og holde fire minutter lange adrenalinfylte vers skiller denne mannen fra mengden.
Tumi er ikke bare en musiker, men arbeider for landet sitt og for at mennesker omkring han skal få det bedre. Han vil inspirere unge mennesker til å velge seg en framtid og uttrykke seg gjennom musikk og rap framfor å velge vold og rus. Hans tekster beskriver virkelighet og hverdag i et post-apartheid Sør Afrika.
Slincraze - Nils Rune Utsi er 16 år gammel, kommer fra Masi og er det desidert mest spennende på den samiske rap-fronten. Han debuterte offentlig som pauseinnslag under Sami Grand Prix i Kautokeino i 2005.
Han deltok i "kjempesjansen" i NRK og fikk strålende kritikker fra juryen. Siden har han opptrådt i Finnland, Finnmark, Troms og i Oslo med sine rap om selvopplevd mobbing. Media beskriver unge Utsi, som har tatt artistnavnet "Slincraze", som et spesielt talent. Han skriver alle tekster selv og lager egne beats som han mikser til i sitt hjemmestudio.
Ordinær pris: 180,-
Student: 100,-
Arrangør:
Du Store Verden/Musikk i Troms og KulturHuset









