Av TromsøBy
Om Øyvind Nordervals foredrag
I vitenskapshistorien regnes Galileo Galilei (1564-1642) som grunnleggeren av den naturvitenskapelige eksperimentelle metode der man gjennom observasjon kan kartlegge fysiske lover. Galieis virksomhet som astronom og fysiker førte til at han ganske snart kom på kant med Den katolske kirke. Klimaks ble nådd da han gjennom sitt teleskop kunne begrunne nærmere Copernicus' hypotese om at solen var sentrum i vårt planetsystem og ikke jorden. Dette stemte ikke med bibelen og kirkelæren. Prosess ble reist mot ham, og Galilei ble i 1633 tvunget til å tilbakekalle sitt forsvar for heliosentrismen. Først i 2008 ble Galiei-saken endelig lukket av Vatikanet.
Sannet er årets tema
Lørdagsuniversitetet er et populærvitenskapelig tilbud til byens befolkning. Hver lørdag kl.13.00 vil noen av Universitetets fremste forskere holde foredrag om temaer som opptar og interesserer folk flest.
Å søke sannheten har vært et av universitetenes formål så lenge de har eksistert. Samtidig har politiske makthavere alltid brukt akademia som et av sine maktmiddel. Denne alliansen har ikke alltid vært like heldig.
Sannhet er tema for årets Lørdagsuniversitet. Hva vil det egentlig si at noe er sant? Er det noe mer enn bare sannsynlig? Er sannhet det samme innenfor alle fag og områder? Finnes det en sannhet om oss selv? Kan sannhet føre til undertrykkelse? Og hva med løgnen, som alltid følger i sannhetens kjølvann? Kanskje er det klokest å lytte til et gammelt råd: ”La deg lede av dem som søker sannheten, men hold deg langt unna dem som hevder å ha funnet den.”
Det kan være mye kunnskap å hente over en kaffekopp. Legg derfor turen innom studenthuset driv etter lørdagshandelen.








![[Ingenting], Buktafestivalen 2010, foto: Øyvind Andreassen [Ingenting], Buktafestivalen 2010, foto: Øyvind Andreassen](http://www.tromsoby.no/file/images/Ingenting.kvadrat.jpg)

